Korona Virüs günümüzün en büyük sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkmakta ve küresel olarak zora sokmadığı ülke bırakmamaktadır. İnsanlar panik halinde bu virusten nasıl korunacağını araştırmakta ve temizliğin önemini bir kere daha anlamaktadırlar. Hijyen konusu korona virüsle savaşırken belki de bir hastalığa karşı kullandığımız medikal ilaçlardan daha fazla öneme sahiptir. Çünkü hastalığın yayılmasını önlemek ya da evimize girmesini engellemek için hijyen herhangi bir izolosyandan daha fazla öneme sahiptir.  O yüzden burada size evinizde almanız gereken önlemlerle alakalı bir kaç hijyen ve temizlik önerisinde bulunacağız. 

korona kozan

Çok Kullanılan yüzeyleriniz için Hastalık Kontrol Merkezleri su ile seyreltilmiş Hypo benzeri çamaşır suyu çözeltisi veya % 70 alkol çözeltisi önermektedir.

Bu çamaşır suyu tarifini uygulayın: galon su başına 5 yemek kaşığı (1/3 bardak) çamaşır suyu veya dörtte bir su için 4 çay kaşığı çamaşır suyu.

Hypo benzeri bir çamaşır suyunu ya da Domestos çözeltisini mutfağınızda bol bol harcayın.

Normal mutfak temizleyicilerini asla kullanmayın. Çamaşır suyu benzeri çözeltiler bu mikrobun düşmanıdır.

Çamaşır suyu ile  yüzeyleri dezenfekte ederken uygun şekilde havalandırdığınızdan emin olun.

Çamaşır suyunun son kullanma tarihinin  geçip geçmediğini kontrol edin. Bu virüsü yenebileceğini  kim bilebilirdi? Eğer uyguladığınız solüsyon kokusunu en fazla  9 ay tutuyorsa, dezenfeksiyon gücünü kaybeder. Yeni bir çözüm bulma zamanı gelmiş demektir.

İpucu: Çamaşır suyunu su dışında bir şeyle karıştırmayın; aksi takdirde tehlikeli bir kimyasal reaksiyona neden olabilir. Örneğin, çamaşır suyu + alkol ölümcül bir kombinasyon oluşturur ve sonucunda zehirli gaz açığa çıkar; yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın.

Çamaşır suyu yoksa evinizi nasıl dezenfekte edebilirsiniz? Normal sterilizasyon alkolü (izopropil alkol veya etil alkol) en az % 70 alkol derecesine sahip olduğu sürece işe yarar. Alkol konsantrasyonu şişede tutulmalıdır. Satın aldığınız sterilizasyon alkolünü, çamaşır suyundan farklı olarak zaten seyreltilmelidir.

Dezenfektandan daha işe yarayan başka bir malzeme var mı?

Laboratuvar çalışmaları bazı dezenfektan ürünlerinin kullanılmasının mikropların dirençli hale gelmesine neden olabileceğini bulmuştur.

Piyasada COVID-19’u öldürmede etkili dezenfektanlar bulunmaktadır. Fakat yinede  bu dezenfektanların alırken içeriğine çözelti türünü iyice kontrol ediniz.

Evanston, Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi’nde çevre mikrobiyoloğu olan Erica Marie Hartman, araştırmaları bu virüse karşı direnişe odaklıyor ve  sabun, çamaşır suyu ve alkolü en iyi dezenfektanlar olarak onaylıyor.

Peki ya piyasadaki çeşitli dezenfekte edici mendiller (en azından onları bulabilirseniz) işe yarar mı? Hartman, bunların çoğundaki aktif bileşenin, zaman içinde virüslere karşı dirençli olabilen bir amonyum bileşiği olduğunu söylüyor. Bu yüzden ıslak mendil benzeri malzemelerin çok da işe yarayacak malzemeler olduğunu kabul etmiyoruz.

Dikkat Etmeniz Gereken Yüzeyler

Tercih ettiğiniz dezenfektanla, kapı kolları, ışık anahtarları, masalar, uzaktan kumandalar, korkuluklar, tuvaletler, lavabolar ve musluklar gibi devamlı kullanılan yüzeyleri günlük veya daha sık silin.

Temas süresi yüzey dezenfektanının bir diğer önemli yönüdür. Mikropların kırılması aniden gerçekleşmez. Solüsyonla yüzeyleri sildikten sonra solüsyonu bu yüzeylerden geri silerken ya da temizlerken solüsyon en az 10 dakika bu yüzeyde kalmalıdır.

Bu arada, diğer kurumların yanı sıra Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden bilim adamları tarafından yapılan yeni araştırmalar, en azından bazı korona virüslerin kartonda 24 saate kadar ve plastik ve paslanmaz çelikte üç güne kadar yaşayabildiğini gösteriyor. Ancak bir rapora göre, yüzeylerdeki virüsün enfeksiyonu için en muhtemel sürenin ilk 10 dakika ile bir veya iki saat arasında olduğunu belirtiyor.

Her Yüzeyde Çamaşır Suyu Kullanamazsınız.

Banyodaki gibi gözeneksiz zeminleriniz için, çamaşır suyu çözeltisiyle paspas yapmanızı önerilir.

Boya ve cila  nedeniyle parke ve diğer gözenekli zeminlerde beyazlatıcı kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, çamaşır suyu olmadan dezenfekte edici ıslak paspas bezi kullanın.

Temizlik Dezenfekte Etmez

Şaşırmış olabileceğiniz konulardan biridir bu. Çamaşır suyu ile dezenfekte etmek aslında temizlemiyor. Tezgahlarınızdaki kiri temizlemeniz gerekiyorsa, önce bu yüzeyleri sabun ve su ile yıkayın. Daha sonra virüsle savaşmak için çamaşır suyu çözeltisini veya alkol  kullanın.

Giysilerdeki Mikroplar Nasıl Öldürülür

Günümüzde çoğu çamaşır makinesi, enerji tasarrufu için en iyisi olan soğuk suyla kirli çamaşırlarda mikrop üremesi işlevi görmektedir. Ancak, ve özellikle evinizde hasta bir kişi varsa, sıcak su ayarını yükseltmek ve ardından yaklaşık ½ saat ila 45 dakika yüksek ısıda kurutma yapmak, virüsün ortadan kaldırılması için en iyisidir.

Çamaşır sepetini unutmayın. Diğer yüzeylerde yaptığınız gibi silin. Ayrıca, çamaşırlarla yıkayabileceğiniz yeniden kullanılabilir bir astar torbası da kullanabilirsiniz.

Tadilat Bakım

Tadilat Bakım Platformu herhangi bir kar amacı gütmeyen ve ustaları bir araya getiren bir platformdur.