Evinizin içini boyarken tahmini ya da sezgisel hareket edemezsiniz.  Parmak boya ile anaokulundan başlayarak, çoğumuz düz bir yüzeye doğaçlama olarak boya uygulama sürecine aşinayız. Ancak gerçekten profesyonel bir iç cephe boya işi tamamen farklı bir konudur. Bu ipuçlarını bir sonraki iç cephe boyama projenize dahil edip ve daha temiz, daha çekici bir görünümle işin daha hızlı ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.

kozan-boya-ustası

Yüzeyi Temizlemek için Yapışkan Bez Kullanın

Yapıştırma bezi, kusursuz sonuçlar için boyamadan veya boyamadan önce yüzeyi temizlemenize yardımcı olan çok ucuz bir boyama aracıdır. Balmumu ile emprenye edilmiş bir tülbent, yapışkan kumaş, talaş, odun talaşı ve her türlü kalıntıyı yüzeyinizden hafifçe çeker. Yapışkan bir bez kullanarak yüzeye ıslak bir bez uygulamaktan kaçının. Yapışkan bir beziniz yoksa, nemli bir bez kullanabilirsiniz, ancak önceden iyice sıktığınızdan emin olun. Geniş yüzeylerde yapışkan  bez kullanmayın. Döşeme, kapı ve dolaplar için duvar ve tavanlara göre daha uygundur. Ayrıca, yüzeye balmumu bulaştırabileceği ve yapışmasının zor olabileceği için yapıştırma bezine sertçe basmaktan kaçının.

Yüksek Kaliteli Rulo  ve Fırçalardan Yararlanın

Ucuz, düşük kaliteli rulolar duvarlarda tüy ve tiftik bırakır. Tüy ve tiftik boyaya gömüldüğünde ve daha sonra boya kuruduğunda, onarılması zor olan engebeli duvarlarla karşınıza çıkar . Kalitesiz fırçalar çizgili fırça izleri bırakır; bunun yerine, yüksek kaliteli fırçalar satın alın ve kaliteliyi  satın alma alışkanlığınızı sürdürün  ve bunu sürdürme konusunda titiz olun. Bazı boya ustaları ucuz fırçaları satın alma hatasını yaparlar. İç cephe boyama fırçaları için talaş fırçaları kullanılmamalıdır. Daha ziyade, bu tip fırçalar, yapıştırıcılari ve çözücüleri uygulamak içindir. Kaliteli rulo ve fırça kullanmak sizi çok masraftan kurtarır. Sonunda, pürüzsüz duvar yüzeyleri elde eder ve ışıl ışıl bir sahip olursunuz.

Yüksek Kaliteli Boya Satın Alın

Türü aynı olmasına rağmen bir boyanın diğer boyalardan daha pahalı olduğunu görünce farkın ne olduğunu hep merak ederiz. Peki fark nedir ki? Çoğu zaman, ucuz boyalar, yüksek kaliteli boyalardan daha az katı içeriğe sahip inşaatçı sınıfı boyalardır. İyi bir boya karışımı için yardımcı olan şey içende hangi türden ve hangi kaliteden maddelerin bulunduğudur. . Bazı inşaat boyası boyalarının hızlı, düşük maliyetli, düşük taahhütlü boya işlerinde yeri vardır. Ancak evinizin iç duvarlarına süreceğiniz bir boya işi  için daha kaliteli bir boya satın alın.

Koli bandı testi ile gevşek boya testi

Mevcut yüzey yeni boya alacak mı ve önümüzdeki yıllarda bu boyayı tutacak mı? Geleceği tahmin etmek imkansız olsa da, bir koli bandı şeridi ile test ederek bir yüzeyin kalitesini test edebilirsiniz. Söz konusu yüzeyin üzerine bir şerit sıfır koli bandı yerleştirin, sonra yırtın. Mikroskopik boyuttan daha büyük boya pulları çıkarsa, eski boyayı kazımak ya da zımparalamanız gerekebilir.

Lateks veya Nitril Eldiven Kullanın

Lateks eldivenler boyama sırasında ellerinizi temiz tutmak için mükemmeldir. Su bazlı  lateks iç cephe boyası, ellerinizden kolayca temizlenir, ancak emaye veya yağ bazlı boya kullanıyorsanız, temizlik zor olabilir. Lateks eldivenlerden hoşlanmıyorsanız veya latekse alerjiniz varsa, nitril adı verilen benzer bir eldiven kullanın.

Boyacı Bandından Mutlaka Kullanın

Bazen mavi bant olarak bilinen boyacı bandı, kolayca çıkan ve astarın veya mevcut boyaların soyulmasına direnen düşük yapışkanlı bir yapıştırıcıya sahiptir.Boyacı bandı pahalı olsa da, duvar ve tavanlar arasındaki kavşak gibi boyanmayacak tüm yüzeylerin kenarına serbestçe uygulamak bu maliyete değer.

Çakışma İşaretlerinden Kaçının

Boyadığınız yerin bir kenarını ıslak tutarak üst üste binme izlerinden sakının. Boya ne kadar parlak olursa, üst üste binme izleri göstermek o kadar eğilimli olacaktır. Özellikle yarı parlak ve parlak boya yaparken, ıslak bir kenarın korunmasına özellikle dikkat edilmelidir. Düz veya mat boyada, üst üste binme izleri oluşturma tehlikesi yoktur.

Temiz Alanları Korumak için Maskeleme Filmi Kullanın

Maskeleme filmi, profesyonel boyacıların sıkça kullandığı önemli araçlardan biridir, ancak amatör boyacılar bilmiyor olabilir. Maskeleme filmi, rulolar halinde veya katlanmış kareler halinde gelen ince bir plastik tabakadır. İncelik, onu çalıştırabilmenin anahtarıdır. Mobilyaları kaplamak için sıklıkla kullanılan daha kalın plastik kaplamadan farklı olarak, maskeleme filmi düz yüzeylere tutulur ve kendi başına yerinde kalır. Filmi boyalı bir yüzeyin kenarına bitişik getirmek dışında, bantlanmasına gerek yoktur. Statik elektrik, maskeleme filmini yerinde tutar.

Temizlemek için Fırça veya Rulosunu Sarın

Boyama sonunda, toplama ve temizleme ile uğraşmanız gerekir. Birçok insanın dehşete düşürdüğü kısım fırçaları ve ruloları temizlemektir. Fırçaların temizlenmesi zordur, ancak boya tarağı kullanmak son derece yardımcı olur. Silindir kapaklarını temizlemek daha zordur: Silindiri ne kadar yıkarsanız yıkayın, yine de kuruduğunda çok sert olur.

Tadilat Bakım

Tadilat Bakım Platformu herhangi bir kar amacı gütmeyen ve ustaları bir araya getiren bir platformdur.