Dış cephe boya evinizin dışındaki ortam oldukça hoyrat olsa da ” ya abicim ne gerek” diyerek hafife alabileceğiniz bir iş değildir. Bu iş için güvenilir ustalara ihtiyaç duyarsınız. Kozan’da güvenilir ustaları bulmakta zorlanıyorsanız, doğru adrestesiniz; çünkü sizleri işinin ehli deneyimli ustalarla buluşturuyor, boya işinin sonunda yüzünüzün gülmesini sağlıyoruz.

Kozan’da dış cephe boya yapacaksanız mevsimi, havayı ve evinizin bulunduğu yeri oldukça dikkate almanız ve gerekli önlemleri almanız gerekir. Aşağıda ustalarımızın öngörüsüne göre yazdığımız bir kaç püf noktayı incelediğinizde uzman bir kişinin bu işi nasıl yaptığını görebilirsiniz. Tabiki boya işi burada yazılanlarla da sınırlı değildir. 

kozan-boya-ustaları
  1. Tabiat Ana’yı Dikkate Alın

Boya yaparken önceden plan yapın. Yılın zamanı önemlidir, bu nedenle yerel hava durumu dikkate alın. Çok az yağmur ve daha az nem olduğunda yılın kuru zamanını seçin. Boyanın kuruması için zamana ihtiyaç vardır ve kuru olmayan yüzeyler boyayı emmez.

  1. Kaliteyi Her Şeyin Üstünde Tutun

Daha kaliteli boya, yıllar boyunca daha az boyayacağınız ve boya yaparken daha iyi verim alacağınız anlamına gelir. Boya teknolojisi, son yıllarda renklerin her zamankinden daha uzun süre dayanacağı garanti edilerek önemli ölçüde gelişti. Daha ucuz bir marka ile para kazanmak için masraftan kaçınmak cazip gelebilir, ancak sorun yaşamak ve sonunda uzun vadede daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

  1. Kum ve Yıkama

Boya kirli veya pürüzlü yüzeylerde çok iyi emilmez, bu nedenle boyanacak alanı temizlediğinizden ve iyice düzelttiğinizden emin oluncaya kadar, kurumaya bırakın ve zımparalayın. Boyanın yapışması için sağlam bir yüzey oluşturmak üzere eski boyayı zımparaladığınızdan (veya gerektiğinde sıyırdığınızdan) emin olun.

  1. Boya Çürük Yüzeyler Tarafından Emilmez

Çürümüş ahşap ve kaplama malzemesi, boyamaya neredeyse değmez, çünkü bozulmaya devam etmekten başka bir şey yapmazlar. Birkaç seçeneğiniz var. Siding veya ahşap döşemeyi yeni bileşenlerle değiştirin veya küçük alanlarda ahşap sertleştirici kullanın ve ahşap dolgu gibi bir dış dolgu ürünü ile eşleştirin. Boyamadan önce yüzeyi hazırladığınızdan ve zımparaladığınızdan emin olun.

  1. Astar Boya Kullanın

Temel kural olarak her zaman iyi bir kat astar, kum uygulamak, sonra renk katlarını uygulayın. Bu hala takip edilmesi gereken iyi bir kuraldır, ancak yeni boya teknolojileri astarı ve boyayı tek bir üründe birleştirmiştir, bu da üreticiler uygulamanız gereken kat sayısını azaltacağını iddia etmektedir. Bu tip yeni boyalar daha pahalıdır, ancak ayrı astar ve boya alımı ile karşılaştırılabilir. Bu yeni boyaların, özellikle de bölgenizde kullanmış olan boyacıların incelemelerine bakın.

  1. Boyaları Birleştirin

Aynı renkteki boya kutularını 25 kg’lik bir kova gibi daha büyük bir kapta karıştırmak, evinizin dışına eşit bir renk uygulanmasına yardımcı olacaktır. Boyayı karıştırmak/hazırlamak olarak adlandırılan bu adım, profesyonellerin izlediği bir yöntemdir. Bu adım, örneğin, başlangıçta ihtiyacınız olandan daha az bir galon aldıysanız ve daha sonra ekstra galonları aldıysanız önemlidir.

  1. Yukarıdan Aşağıya Boyayın

Boyama yaparken yukarıdan başlamak ve aşağı inmek, çizgileri kontrol etmeye yardımcı olur, çünkü ona karşı değil yerçekimi ile çalışacaksınız. Damlalar kaçınılmazdır, ancak bu yöntem aksaklıklarınızı çalıştığınız yönde yumuşatmanıza izin verecektir.

  1. Kapakları Kapalı Tutun

Boyanın kurumasını önlemek için gün bittikten sonra boya kaplarınızı kapakları ile düzgün bir şekilde kapatın. Kapağı hafifçe açmak için lastik bir çekiç kullanın. Sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için açıklığın üzerine plastik bir sargı filmi de ekleyebilirsiniz.

  1. Kum Ekle

Boyalı sundurmalar (özellikle adımlar) ve diğer boyalı zeminler, sadece bir kat boya ile biraz fazla kaygan hale gelebilir, bu nedenle çekiş eklemek için boyaya biraz ince kum ekleyin. Bu ekstra dokuyu sağlamak için üreticilerin üretmeye başladığı boya kumunu veya katkı maddeleri kullanabilirsiniz.

  1. Alanı Hazırlayın

Boya işinin ne kadar  dağınık olabileceğini tahmin bile edemezsiniz; bu nedenle zemin, çalılar ve boyadığınız alanın altındaki diğer bitki örtülerini kapladığınızdan emin olun. Ayrıca dış mekan mobilyalarını, hortumları, ızgaraları vb. taşıyın veya üzerini örtün. Damla bezleri kullanın ve köşelerde  ayarlama yapın veya koruduğunuz eşyaların etrafına güvenli bir şekilde sarın.

Tadilat Bakım

Tadilat Bakım Platformu herhangi bir kar amacı gütmeyen ve ustaları bir araya getiren bir platformdur.