Daire sahipleri için geniş çaplı bir temizlik yapmanın asla kimsenin en sevdiği görev olmadığını biliyoruz. Nereden başlayacağımızı bile bilmeden, temizlik stresinden kaçınmak, apartmanımızı daha karışık ve daha karmaşık hale getirmek için mümkün olduğunca temizlik işini ertelersiniz.

Ama büyük bir daire temizliği yapmak bir kabus olmak zorunda değildir. Ayrıca tüm hafta sonunu da buna ayırmanıza gerek yok. Dairenizi nasıl temizleyeceğinize ve dairenizi temizlemeyi hayal edebileceğinizden daha keyifli, daha az stresli ve çok daha hızlı bir deneyim haline getirmeye yönelik bu yararlı ve kanıtlanmış ipuçlarını Tadilat Bakım Ustaları olarak bir araya getirdik. Dairenizde temizlik yapmak için bu  on ipucunu bir  kontrol listesine dönüştürün ve bir yere koyun,  emin olun dairenizi her zaman pırıl pırıl tutacaksınız.

  1. Önce Dağınıklığı Ele Alın

Birçok insanın büyük bir daire temizliği ile uğraşmasını engelleyen en büyük şey, nereden başlayacaklarını bilmemeleridir. Bunu sizin için kolaylaştıralım – önce dağınıklığı halledin. Dairenin herhangi bir yerinde bir yeri olan, ancak daire boyunca tezgahlarda yığınlar oluşturmaya başlayan şeylerle başlamanız gerekir.

Önce daire karmaşasını temizlerseniz ve eşyalarınızı ait oldukları yere koyarsanız, dairenizde daha rahat hissedecek ve bahar havası için zaten büyük bir adım atmış gibi hissedeceksiniz. Yığılmayı ortadan kaldırmak, daha sonra derinlemesine temizlik ve vakumlamayı daha kolay hale getirir, çünkü ayağınıza dolaşacak şeyleri kaldırmış olacaksınız.

  1. Tabakları Halledin

Diğer her şeyi yaptıktan sonra, mutfağınıza geçme zamanı. Lavaboda istiflenen tabaklar, kim bilir ne var lekelerinin üstünde? Şimdi ovma zamanı. Bulaşık makinenizi boşaltın, tüm bulaşıkları uzaklaştırın ve lavabonuzu ve tezgahınızı boşaltın. Daha sonra mutfak temizliğiniz için geri döndüğünüzde, bir grup tabak ve kase size  engel olmaz.

Tabaklarınızı yıkamak gibi şeyleri sona bırakmak cazip gelebilir. Ancak bir sonraki aşamaya geçmeden önce onlarla başa çıkıp onları yoldan çıkarırsanız çok daha iyi hissedersiniz.

  1. Çöp Süpürmesi Yapın

Dairenizi alt üst ettiniz. Kaçındığınız bulaşıkları temizlediniz. Şimdi bir çöp torbası alma zamanı. Evi baştan aşağı süpürün  ve tüm çöp kutularını boşaltın, aynı zamanda zeminde olabilecek gevşintileri toplayın. Çöp kutularını boşaltmak bazen sıkıcı olabilir, kutular gittikçe daha sıkı bir şekilde doldurulduklarından ve taştıklarından sürekli ertelenen görevlerden biridir. Çöplerin boşaltılması dairenizde temiz bir sayfa olması iyi hissettirecektir.

İşiniz bittiğinde, çöp torbalarını dairenizde erişilebilir bir yerde bırakın. Temizledikçe, bağlanmadan ve dışarıya koyulmadan önce doğrudan torbaya girebilecek kâğıt havlular ve diğer çöpleri toplayacaksınız.

  1. Çamaşır Yıkama İşleri

Bu, gerçek püskürtme ve silme, mikropla mücadele aşamasına geçmeden önce işin son kısmıdır. Kimse çamaşır yıkamaktan hoşlanmaz, ancak her şeyden önce temizlik modundayken bunu da yapabilirsiniz. Ayrıca, temizlik gününüz bittiğinde kesinlikle her şeyin yapıldığını hissetmenize yardımcı olacaktır. Dairenizdeki tüm çamaşırları toplayın, dört kat giydiğiniz ısrar ettiğiniz gömlek de dahil olmak üzere herhangi bir leke yoksa bile hepsini toplayın. Bu, çamaşır makinenizde veya kurutucuda yükler varken diğer adımlara geçebileceğiniz için temizliğinizin ortasında başlamak için harika bir adımdır.

  1. Çok Amaçlı Temizleyicileri Seveceksiniz

Ciddi olmaya hazır mısın? Çünkü Aşama II’ye geçme zamanı. Evin her santimini karıştırdık, çöpleri temizledik, çamaşır yıkadık ve bulaşıkları mükemmel bir şekilde temizledik. Şimdi sizi bir gündelikçinin en iyi arkadaşıyla tanıştırmanın zamanı geldi.

Çok amaçlı temizleyici! Harika bir şey. Birden fazla marka ve hatta tamamen doğal seçenekler var, ancak özünde istediğiniz şey, herhangi bir odaya özgü olmayan bir sprey temizleyicidir. Banyolarda, süpürgeliklerde, tezgahlarda, sobanızın üstünde ve tam anlamıyla silmek istediğiniz her yerde kullanabileceğiniz bir şey istiyorsunuz. Bu, birden çok temizleyici türü arasında zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Belli ki bazı görevler tuvaletler gibi özel bir temizleyici gerektirecektir. Ancak çok amaçlı bir temizleyici gerisini halledebilir. Bu özellikle temizliği temizlerken veya dairenizi derinlemesine temizlemek istediğinizde geçerlidir.

  1. Önce Mutfak ve Banyoları Temizleyin

Banyolarınızla başlamanızı öneririz. Neden? Temizlemek için dairenin en berbat kısmıdır ve burayı temizlemek harika olacaktır. Bu yaklaşımı göz önünde bulundurarak, banyonun en berbat  kısmı olan tuvaleti de yıkamanızı öneririz. Önce tuvaleti temizleyin, sonra zemine, sonra duş / banyoya gidin ve son olarak tezgah ve aynalarla devam edin

Bu genellikle iyi bir temizlik stratejisidir – bir görevin en az zevkli bölümleriyle başlayın, sonra en stressiz olana geçin. Siz giderken stresi ortadan kaldırıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Banyonuzdan sonra mutfağa gidin. Tezgahı silin, lavaboyu temizleyin ve son aşçılık maceranızdaki sıkışmış parçacıkları temizleyin.

  1. Tozlu Olun

Şimdi sıra biraz toz alma zamanı. Gerçek bir tüy silgi, kağıt havlu veya çocuk işlerinden kişisel favorimizi kullanabilirsiniz. Kapıların, süpürgeliklerin, dolapların ve kör bahislerin üstüne el atmayı unutmayın. Bu kısım için mutlaka bir tozluk kullanmanıza gerek yoktur. Seçtiğiniz bezle iyi bir tokatlamak genellikle iyi bir hiledir. Bununla birlikte, son temizliğinizden bu yana aylar geçtiyse, biraz ekstra ateş gücü uygun olabilir.

  1. Vakum, Vakum, Vakum

Vakumlamadan önce toz almanızın nedeni, süpürülen tozun çoğunun zeminde ortaya çıkmasıdır. Vakumunuz, özellikle fırça ucu eki gibi belirli ekleri varsa, en iyi arkadaşınız olabilir. Bu, toz toplamanıza, dar alanlara girmenize ve dairenizin etrafındaki küçük köşeleri ve çatlakları süpürmenize yardımcı olabilir. Vakum torbanızın yakın zamanda boşaltıldığından emin olun.

  1. Temizliği Eğlenceye Dönüştürün

Biliyoruz, biliyoruz. Bu, ev işlerini yapmak istemeniz için sizi kandırmak için annenizin siz çocukken size söylediği bir şey gibi geliyor. Ancak temizlik, gerçekten keyifli bir deneyim olabilir. Gittiğinizde biraz müzik çalın. Dizüstü bilgisayarınıza Netflix açın ve farklı odaları temizlerken yanınızda gezdirin.

Bunu başarmak için kendinize motivasyon vermenin bir başka yolu, bitirdiğinizde kendinize bir ödül verin. İster en sevdiğiniz restorandan bir yemek olsun, isterse bir şey yapmak için bir saat olsun, kendinize ödül verin ve kazanan siz olun!

  1. Hergün Az Az Temizleyin!

Bu son ipucu temizlik gününüz için değil, temizlik gününüzün daha az vakit almasına yardımcı olacaktır. Yaşamınız boyunca temizlik yapmayı, hafta boyunca küçük şeyler yapmanızı önemle tavsiye ederiz, böylece hiçbir zaman büyük bir temizlik işine asla takılmazsınız. Salı gününü öldürmek için beş dakikanız var mı? Banyonuzdaki lavaboyu silin. Ya da vakumu oturma odasında halının üzerinden geçirin. Bu küçük görevlere hafta boyunca devam etmek, birikmelerini engelleyecektir.

Ama yine de işler yığılırsa, dairenizi nasıl temizleyeceğinize dair bu ipuçlarının, nihai daire temizliğinizden kurtulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ama bu işler size zor geliyorsa bizi arayın sizi en usta gündelikçilerle buluşturalım evinizi baştan sona sizin yerinize temizleyelim!

Tadilat Bakım

Tadilat Bakım Platformu herhangi bir kar amacı gütmeyen ve ustaları bir araya getiren bir platformdur.